Limited Offer Get 25% off — use code BESTW25
No AI No Plagiarism On-Time Delivery Free Revisions
Claim Now

High- low Methods

Tutorial:1

Solution

  1. Schedule of cost of goods manufactured for Nani’s Fashion

Nani’s Fashion

ParticularAmountTotal amount
Direct Material

Beginning raw material inventory,1 january$20,000
Add:purchased raw materials$90,000
Raw materials available for use$110,000
Less: ending raw material inventory,31 december$12,500
Total Raw material used
$97,500
Direct labour
$100,000



Manufacturing overhead

Indirect material$5,000
Indirect labour$7,500
Electricity:plants$20,000
Depreciation plant and equipment$30,000
Other manufacturing overhead$40,000
Total manufacturing overhead
$102,500
Total manufacturing cost
$300,000
Add: beginning work in process inventory, 1st January
$20,000
Sub Total
$320,000
Less: ending work in process inventory,31 December
$15,000
Cost of good manufacturing
$305,000

B solution

Nina Fashion

Schedule of cost of goods sold for the year of 31 December

Particularamount
Finished goods inventory, 1 January$10,000
Add: cost of goods manufacturing$305,000
Cost of goods available for sale$315,000
Less: finished goods inventory,31 December$25,000
Cost of goods sold$290,000


C solution

Income statement of the year ending 31 December

Particularamount
Sales revenue$475,000
Less: cost of goods sold$290,000
Gross profit$185,000
Less: selling and administrative expenses$75,000
Profit before taxes$185,000
Income tax expenses$45,000
Net profit$65,000

Tutorial 2

week 3

A solution


HourCost
High activity level800$4,800
Low activity level500$3,600
Change300$1200

High- low Methods

Variable cost per cost of electricity hours = Change in cost / change in level of activity

=$ 1200/300 hour = $4 per unit

Now, fixed cost = Highest activity cost – total variable costs

=$4,800 – ($4 * 800)

= $1600

Now, fixed cost = lowest activity cost – total variable costs

=$3,600 – ($4 * 500)

= $1600

Cost function: Y=a + bX

Y= 1600 + 4 X

B solution

Sporting complex’s electricity cost prediction for July

July =570 hour

Using the cost estimation method

Y= $1600 + ($4 * 570 )

Y=$ 3,880

Week4

Tutorial 3

A solution

DateparticularDebitCredit

Work in progress Inventory$5826$4850

To direct material inventory





















The post High- low Methods appeared first on My Assignment Online.

Plagiarism Free Assignment Help

Expert Help With This Assignment — On Your Terms

Native UK, USA & Australia writers Deadline from 3 hours 100% Plagiarism-Free — Turnitin included Unlimited free revisions Free to submit — compare quotes
Scroll to Top